Část odměny za práci v zastupitelstvu jsem ...formou daru vrátila obci

18.09.2022

čtvrtý díl minisérie:
Malí velcí hrdinové naší kandidátky

Mgr. Radka Zitová

Jak hodnotíte uplynulé volební období? Co se vedení obce povedlo a co naopak nepovedlo?

Toto volební období bylo poznamenáno pandemií covidu-19, různá opatření omezila setkávání lidí a posunula některé připravované práce.

Obci se podařilo získat dotaci na výstavbu nového pavilonu mateřské školky a také tuto výstavbu realizovat.

Nepodařilo se například postoupit s přeměnou fotbalového hřiště a okolí, nepodařilo se vybudovat okružní křižovatku u výjezdu z Dobré směrem na rychlostní komunikace a na Pazdernou.

Jak hodnotíte svou práci? Mám pocit, že komise pro rodinu a občanské záležitosti, kterou jste vedla, byla velmi aktivní a pořádala potřebné a zároveň pestré akce i přes problémy související s pandemií nemoci covid- 19... souhlasíte?

Zasedání zastupitelstva se konaly pravidelně, ale kvůli opatřením proti covidu jsme museli zrušit mnoho akcí komise. Část odměny za práci v zastupitelstvu jsem proto formou daru vrátila obci.

Například Strategický plán obce jsme začali projednávat osobně na obecním úřadě, ale dokončovali jsme ho doma přes e-maily. Nemohli jsme se scházet kvůli koronaviru.

Můžete uvést, jaké akce jste spolu s dalšími členy komise uspořádali? Jaké byly nejúspěšnější a jaké se nejvíce líbily Vám osobně?

V roce 2019 proběhly akce Komise pro rodinu a občanské záležitosti podle plánu, pak jsme museli akce postupně rušit kvůli riziku nákazy koronavirem.

V roce 2021 jsme uspořádali Podzimní burzu dětského oblečení a Sbírku pro charitu, ostatní akce jsme opět museli zrušit.

V letošním roce se snažíme akce pro veřejnost obnovit. Probíhají návštěvy jubilantů nad osmdesát let. Pokud letos nebudou vysoké počty nemocných covidem, uspořádáme také setkání občanů, kteří mají sedmdesát a pětasedmdesát let.

Na jaře jsme uspořádali sbírku oblečení a potřeb pro domácnost pro Diakonii Broumov a pro Ukrajinu. Uspořádali jsme Jarní burzu dětského oblečení a také Velikonoční tvoření.

V květnu jsme uspořádali sbírku Kola pro Afriku, lidé darovali kolem sta kol. Uspořádali jsme také dotazníkovou akci, občané v ní vznesli dva dotazy ohledně takzvaného Senior taxi, jiné dotazy nebyly.

V červnu jsme uspořádali pro děti také Pohádkový les, tato akce je asi nejúspěšnější, dostali jsme za ní pochvalu od rodičů dětí. Takové akce pro děti mám osobně ráda, i když máme vždy velkou nejistotu ohledně počasí.

Další úspěšnou akcí bylo Adventní tvoření.

Děkuji všem členům Komise pro rodinu a občanské záležitosti za práci při pořádání akcí.

Jste lídryní nezávislé kandidátní listiny - co byste ráda v dalším volebním období prosadila, pokud by Vaše kandidátka získala výrazný počet zastupitelů?

Obecně bych chtěla, aby měla obec Dobrá příjemné prostředí pro své obyvatele. Hezčí střed obce, dodělané hřiště a okolí, méně hluku, ale také dostatek služeb v obci a vstřícný přístup obecního úřadu k občanům.

Na prosazování projektů je potřeba mít zastoupení v Radě obce. Už při vytváření projektů je třeba dbát na to, aby byly nejen úsporné, ale i kvalitní.

Je potřeba aktivně řešit např. majetkové vztahy k pozemkům vedle fotbalového hřiště, také bych chtěla prosadit smysluplné využití pozemku bývalého Sokolského hřiště u školky, vybudovat novou knihovnu, která již nebude sídlit ve starém obecním úřadě, dokončit opravy budov školy a školky. Obec by měla také požadovat rozšíření protihlukových stěn kolem dálnice.

Je potřeba rozšířit také služby pro seniory a zdravotně znevýhodněné občany, například zřízením takzvaného Senior taxi.

Vše ale závisí také na možnostech rozpočtu naší obce.

Chtěla byste i nadále působit jako předsedkyně Komise pro rodinu a občanské záležitosti? Nebo byste radši zkusila tentokrát jinou komisi?

Určitě bych chtěla pokračovat v této práci, také by mě zajímala práce v Komisi pro investice a územní plán nebo ve Finančním výboru.

Nyní bych byl rád, kdybyste se trochu představila profesně. Práce lékárníka je podobná práci doktora. Medicína je považována za jeden z nejtěžších oborů při studiu. Jak těžké je vystudovat farmacii? Lékárníci obvykle ví hodně o lécích, které prodávají. Bylo těžké, získat takový přehled?

Farmacie patří mezi lékařské obory a její studium je dost náročné, zahrnuje přípravu nejen pro práci v lékárně, ale i pro jiné profese v rámci výzkumu, vývoje, výroby a kontroly léčivých přípravků.

Krabička vydávaná pacientovi v lékárně je na konci dlouhého řetězce různých činností.

Musíte se zabývat také novými léky, které se objeví na trhu? Asi se musíte průběžně vzdělávat, je to tak, nebo se pletu?

Lékárníci se musí povinně vzdělávat celý profesní život, musí být členy České lékárnické komory, která toto vzdělávání zaštiťuje.

Doktoři by se měli držet Hippokratovou přísahou. Mají i lékárnicí nějaký "etický kodex"?

Lékárníci musí dodržovat Etický kodex České lékárnické komory a také se musí řídit zákony a dodržovat takzvané lékařské tajemství.

Co si myslíte o elektronických receptech? Usnadnily práci doktorům a lékárníkům a zjednodušily život pacientům, nebo mají spíše opačný efekt?

Elektronické recepty zjednodušily přístup pacientů k lékům, jsou spojeny i s lékovým záznamem pacienta, podle kterého se dají zjistit léky, které si pacient vyzvedl v kterékoli lékárně.

Jsou ale závislé na technice, musí jít internetové připojení a elektrický proud. Lékaři proto mohou stále předepisovat i papírový recept. Výpadky techniky ale nejsou časté.

Pacienti jsou rádi, že nemusí pro recepty do ordinace lékaře, na druhou stranu některým pacientům chybí osobní kontakt s lékaři. Obecně se dá říci, že covidová doba všechny přesvědčila o potřebnosti e-receptů.

Mgr. Radka ZITOVÁ

kandidát č. 1



Mgr. Petr SALAMON
kandidát č. 14
člen Strany zelených  

© 2018 Stránky Sdružení politického hnutí a nezávislých kandidátů - Dobrá pro občany, občané pro Dobrou. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky